Zamknij menu

Bezpieczny Kredyt 2%

Finanse

Bezpieczny Kredyt 2% – Czym jest nowy program rządowy?

Bezpieczny Kredyt 2% przeznaczony będzie na zakup pierwszego mieszkania. To propozycja dla osób do 45. roku życia. Nowy program dopłat do kredytu mieszkaniowego ma pomóc tym osobom w zakupie pierwszego swojego mieszkania, a jednocześnie rozwiązać aktualne problemy rynku budowlanego i kredytowego.

DLA KOGO TEN PROGRAM RZĄDOWY?

Kredyt będzie mogła uzyskać osoba do 45 roku życia, która:

  • nie ma i nie miała mieszkania lub domu jednorodzinnego
  • nie ma i nie miała także spółdzielczego prawa dotyczącego lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego.

Powyższe warunki musi spełnić tylko jedno z małżonków.

 

Kredyt można otrzymać na mieszkania zarówno z rynku pierwotnego, jak i wtórnego. W programie nie obowiązuje limit cen za 1 m² mieszkania.

Program jest przewidziany wyłącznie dla osób kupujących mieszkanie (albo dom jednorodzinny) po raz pierwszy. Osoba, która miała wcześniej prawo własności do mieszkania lub domu, nie będzie mogła skorzystać z programu.

 

Maksymalna wysokość kredytu, który można uzyskać w programie, wynosi

  • dla osoby do 45. roku życia – 500 tys. zł.
  • dla małżeństwa lub rodziców z dzieckiem – 600 tys. zł.

 

Dopłata do rat kredytu mieszkaniowego to różnica między stałą stopą ustaloną w oparciu o średnie oprocentowanie kredytów o stałej stopie w bankach kredytujących, a oprocentowaniem kredytu zgodnie ze stopą 2%. Wsparcie będzie przewidziane dla kredytów o okresowo stałej stopie procentowej, tzn. w okresie stosowania dopłat do rat tego kredytu (pierwsze 10 lat spłaty) efektywne oprocentowanie kredytu z perspektywy kredytobiorcy wyniesie 2% + marża banku.

 

Dopłata w ramach programu Bezpieczny Kredyt 2% będzie przysługiwała przez 10 lat.

 

Oprócz zakupu mieszkania, możliwe będzie przeznaczenie środków na wydatki ponoszone w związku z budową domu jednorodzinnego, w tym z jego wykończeniem, oraz kupnem nieruchomości gruntowej lub jej części, w celu budowy na niej tego domu.

 

Program Bezpieczny kredyt rusza od 1 lipca 2023r