Zamknij menu

Jak będzie wyglądał RYNEK NIERUCHOMOŚCI W ROKU 2023?

Finanse

Jak będzie wyglądał rynek nieruchomości w 2023,czy ceny mocno spadną a może ze względu na inflację będą znacznie wyższe? Na to pytania odpowie Paweł Kukla właściciel biura Kukla Nieruchomości.

P.K – W roku 2022 ceny nieruchomości wzrosły w wielu przypadkach nawet o 25 procent -był to efekt bardzo dużego popytu a co za tym idzie hossy na rynku kredytów hipotecznych. Jednak ostatni kwartał w roku 2022r zweryfikował rynek nieruchomości i został podsumowany przez dwie kluczowe rzeczy: inflację i szybko rosnące oprocentowanie kredytów hipotecznych. Pod wieloma względami te dwie sytuacje postawiły rynek w pozycji resetu.

– Ale czy przy tak dużej inflacji wynoszącej 17,4%,oraz przy bardzo dużym spadku udzielania kredytów hipotecznych ceny mieszkań i domów mają szanse utrzymać się na stałym poziomie.

P.K – Już w ostatnim kwartale 2022r ceny mieszkań w Polsce zaczęły spadać. Tak wynika z raportu firm Expander i Rentier.io – w okresie od maja do listopada cena lokum spadła średnio o 4-5%. Mówimy tutaj o cenach już transakcyjnych a nie ofertowych czyli kwot z aktów notarialnych kupna -sprzedaży. Jeśli jeszcze weźmiemy pod uwagę inflację która na dzień dzisiejszy wynosi 17,4%,a ceny mieszkań nie wzrosły lub spadły o średnio 4-5% to uwzględniając inflację ceny nieruchomości spadły o około 20 procent a taki wynik już jest bardzo widoczny.

 

Bezpieczny Kredyt 2

 

– Nawiązując do pytania czy ceny nieruchomości jeszcze zaczną spadać moja odpowiedź jest i tak i nie.

P.K – Wg mojej wiedzy ceny nieruchomości nie powinny już spadać ,teraz raczej będzie stagnacja czyli czas wyczekiwania na ożywienie w kredytach hipotecznych.

Bardzo dużo tutaj zmieni program rządowy „Bezpieczny Kredyt 2%” i co ciekawe przez owy program spadnie zainteresowanie mieszkaniami do 500000zł w I kwartale 2023r.

Osoby uprawnione do skorzystania z tego programu będą się wstrzymywały z kupnem nieruchomości do momentu wejścia programu w życie. Inflacja ,oprocentowanie kredytów a po drugiej stronie program rządowy:

Bezpieczny Kredyt 2%  doprowadzi do tego że w skali kraju prawdopodobnie w 2023 r. będziemy świadkami stabilizacji cen nieruchomości.

Rynek nieruchomości w 2023 roku będzie określany przez oprocentowanie kredytów hipotecznych, a one określane będą przez to, co stanie się z inflacją.

Najlepszym sposobem na śledzenie prognoz na przyszły rok jest skorzystanie z usług zaufanego doradcy ds. nieruchomości.

Polecamy się w tej kwestii Państwu. Wszystkiego Dobrego w Nowym Roku