Zamknij menu

NOWELIZACJA USTAWY O PODATKU PCC OD KUPNA NIERUCHOMOŚCI

Finanse

Czym tak naprawdę jest podatek pcc od kupna nieruchomości:

Podatek PCC od kupna mieszkania – jest to tzw. podatek od czynności cywilnoprawnych, który odprowadza się do urzędu skarbowego z tytułu zawarcia umowy kupna-sprzedaży nieruchomości zakupionej na rynku wtórnym.

W przypadku zakupu mieszkania na rynku wtórnym nabywca zobowiązany jest zarówno do uiszczenia podatku PCC, jak i też złożenia stosownej deklaracji podatkowej do swojego urzędu skarbowego. W praktyce naliczeniem i odprowadzeniem podatku PCC zajmuje się często notariusz podczas zawierania umowy kupna-sprzedaży nieruchomości, a więc podczas wizyty w biurze notarialnym należy dysponować sumą pokrywającą ten dodatkowy koszt.

 

Jednak po nowelizacji ustawy z 26 maja tego roku:

Za zakup pierwszego mieszkania w swoim życiu nie płacisz, za to za zakup szóstego płacisz i to 6% podatku pcc

Sejm przyjął nowelizację ustawy o zniesieniu podatku PCC przy zakupie pierwszego mieszkania. Dzięki tej zmianie kupujący zaoszczędzą 2% wartości nieruchomości.

Zwolnienie z 2 proc. podatku obejmuje wyłącznie podatników kupujących, którzy nigdy wcześniej nie posiadali prawa własności do nieruchomości, a nabywany dom czy mieszkanie będzie ich pierwszą nieruchomością.

 

Komu przysługuje tan ulga?

Zgodnie z nowymi przepisami zniesienie PCC dotyczy sprzedaży prawa do własności mieszkania lub domu jednorodzinnego, jeżeli nabywca nie posiadał wcześniej prawa do innej nieruchomości mieszkalnej. Jeśli jednak nabywca posiadał udział w prawach własnościowych, to zwolnienie nie obejmuje przypadków, w których przekracza on 50% lub został nabyty drogą dziedziczenia.

 

Inwestorzy zapłacą dodatkowy podatek od zakupu mieszkania

W tym samym czasie wejdzie w życie inny przepis – podwyższający z 2 do 6 proc. podatek PCC od zakupu szóstego i kolejnego mieszkania (kupowanego w jednym lub kilku budynkach wybudowanych na jednej nieruchomości gruntowej) lub udziałów w tych lokalach.

 To od dawna zapowiadany przepis, którego celem jest zahamowanie zapędów kupujących mieszkania w celach inwestycyjnych np. po wyremontowaniu mieszkań w wyższm standardzie i sprzedaży w dużo zawyżonej cenie.

 

W ocenie Ministerstwa rozwoju i technologi odpowiedzialnego za sytuację mieszkaniową w Polsce jedna i druga grupa wpływa na to, że ceny mieszkań na obu rynkach – pierwotnym i wtórnym są zawyżone w stosunku do rzeczywistej ceny rynkowej.  Jeżeli chodzi o drugą grupę  tzw inwestorów celem jest  zrekompensowanie  wpływów do budżetu państwa z tytułu likwidacji PCC przy zakupie pierwszego mieszkania, ustawodawca liczy, że po wejściu w życie tych przepisów trend wzrostowy cen mieszkań zostanie wyhamowany