Zamknij menu

Sprzedaż Nieruchomości z Kredytem Hipotecznym

Finanse

Zastanawialiście się kiedyś, czy sprzedaż domu lub mieszkania z kredytem będzie stanowiła duży problem dla potencjalnego klienta? Mamy dla Was odpowiedź – kredyt hipoteczny absolutnie nie zamyka drogi do sprzedania kredytowanej nieruchomości. Cały proces wymaga jednak nieco więcej formalności oraz poświęconego czasu. Poniżej przedstawimy więc jak dokładnie wygląda sprzedaż z hipoteką.

Decydujemy się na sprzedaż.. i co dalej?

Na początku, jeżeli już zdecydujemy się sprzedać swoją nieruchomość, przede wszystkim powinniśmy udać się do banku, w którym otrzymaliśmy kredyt hipoteczny. Poprośmy o zaświadczenie zawierające informację na temat aktualnego zadłużenia z tytułu kredytu wraz z odsetkami. W ten sposób dowiemy się, ile zarobimy na sprzedaży naszego lokum po jego spłaceniu. Wysokość zobowiązania wobec banku będzie też istotna dla potencjalnego nabywcy. Istotne jest to, aby zwrócić uwagę na to, by dokument wystawiony przez bank zawierał jego zgodę na jednorazową spłatę całości zadłużenia. Powinniśmy także otrzymać zapewnienie, że po spłaceniu kredytu niezwłocznie wykreśli odpowiednie zapisy z hipoteki nieruchomości. Na zaświadczeniu obowiązkowo musi znaleźć się także numer rachunku, na który należy uiścić zaległą kwotę. Po tych czynnościach, sprzedaż mieszkania lub domu z kredytem możemy uznać za rozpoczętą!

Skorzystaj z pomocy profesjonalisty

Kolejny krok to opublikowanie ogłoszenia z informacją o tym, że nasza nieruchomość jest na sprzedaż. Możemy w tym celu skorzystać z usług biura. W Biurze Kukla Nieruchomości pracują specjaliści, którzy z wielką chęcią udzielą pomocy oraz zajmą się Twoją nieruchomością i wszystkimi istotnymi kwestiami, które boisz się poruszyć samodzielnie. Posiadamy doświadczenie, jesteśmy obeznani w rynku i wszystkich zasadach w nim panujących. Możesz być pewny, że znajdziesz u nas odpowiednie wsparcie. Pomożemy ci w ustaleniu ceny, znajdziemy odpowiedniego partnera do transakcji i poprowadzimy `za rękę` przez wszystkie procedury.

Nabywca już jest

Kiedy znajdziemy już nabywcę, sprzedaż mieszkania z kredytem może przebiegać na dwa sposoby. Hipotekę można zlikwidować jeszcze przed rozpoczęciem transakcji, wtedy zobowiązuje się do tego sprzedający. Niewielkie zadłużenie można spłacić przykładowo z zadatku. Przy większym możemy się zobowiązać, że wpłacone przez kupca pieniądze przekażemy w odpowiednim terminie do banku. Drugim rozwiązaniem jest spłacenie zadłużenia przez samego kupującego, do czego zobowiązuje się on w umowie kupna-sprzedaży. Suma zadłużenia wpłacana jest na konto bankowe, sprzedający natomiast otrzymuje pozostałe środki.

Jeśli sprzedaż przebiegnie prawidłowo, to nasz bank wyda zaświadczenie o uregulowaniu zadłużenia. Następnie składamy wniosek do wydziału ksiąg wieczystych w sądzie rejonowym, który prowadzi rejestr dotyczący naszego mieszkania. To właśnie wtedy występujemy o usunięcie odpowiednich wpisów z księgi i wpisanie danych nowego właściciela nieruchomości.

Pamiętaj także, aby od razu poinformować potencjalnego nabywcę, że nieruchomość jest obciążona kredytem. Pewnie nie wpłynie to na jego decyzję o zakupie, ale ma prawo poznać stan prawny mieszkania.

Zapamiętaj!

Eksperci Biura Kukla Nieruchomości przypominają, że dotychczasowy właściciel nieruchomości przed dokonaniem jakichkolwiek rozliczeń z bankiem i nabywcą lokalu powinien uzyskać dwa ważne dokumenty. Pierwszy z nich to deklaracja o aktualnym stanie zadłużenia wraz z potwierdzonym numerem konta do wpłaty. Drugi istotny element dokumentacji to oświadczenie banku, który po otrzymaniu należnej sumy zobowiązuje się do usunięcia wpisu z księgi wieczystej nieruchomości.

Sprzedaż domu lub mieszkania z kredytem hipotecznym jak widać nie jest rzeczą niemożliwą. Do sprawnego przeprowadzenia transakcji wymagana jest przede wszystkim odpowiednia wiedza, którą zapewni Ci wsparcie odpowiednich agentów – kredytowych i nieruchomościowych. Zapraszamy do skorzystania z pomocy Biura Kukla Nieruchomości, a nasi specjaliści z pewnością z sukcesem przeprowadzą Cię przez wszystkie etapy transakcji.