Zamknij menu

Zakup/Sprzedaż Działki

Finanse

Zakup lub sprzedaż nieruchomości to zawsze przeżycie, szczególnie w Polsce. Dokumenty, formalności, podatki i pułapki. To wszystko może nas czekać. A obrót nieruchomościami ziemnymi, czyli po prostu działkami to często jeszcze większe wyzwanie niż w wypadku domów, czy mieszkań. Zobaczcie kompletny poradnik sprzedaży i zakupu działek.

Zakup działki krok po kroku

Jedna możliwość nabycia ziemi rolnej czy budowlanej to zawarcie umowy kupna-sprzedaży w formie aktu notarialnego.

Zasadniczo działkę można kupić w 3 prostych krokach:

  • Znajdujemy działkę.
  • Ustalmy transakcję, negocjujemy cenę, sprawdzamy dokumenty (niżej opiszemy jakie dokumenty są potrzebne).
  • Idziemy podpisać umowę notarialną.

W rzeczywistości ten proces jest dużo bardziej skomplikowany, przejdźmy przez to od początku.

Na co zwrócić uwagę przy szukaniu i zakupie działki (budowlanej lub rolnej)?

  • Sprawdzamy kto jest właścicielem. Najlepiej jeśli jest 1 właściciel działki. Jeśli właścicieli jest kilku, wszyscy oni muszą być zgodni, co do sprzedaży, w związku z tym mogą pojawić się problemy. Sprawdzamy to w księdze wieczystej.
  • Sprawdzamy mapę z ewidencji gruntów, czyli po prostu jak ta działka wygląda w dokumentach. Żeby się nie okazało, że jednak część pięknego lasu należy do sąsiada.
  • Sprawdzamy Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego (jeśli jest). Konieczność! Może się okazać, że działka jest przeznaczona na coś czego się nie spodziewamy, albo dookoła naszego przyszłego wymarzonego domu powstanie autostrada. Plan można sprawdzić przez Internet w zależności od gminy.
  • Sprawdzamy Decyzję o Warunkach Zabudowy. Jeśli jest super! Jeśli nie koniecznie zdobądź taką decyzję, inaczej możesz nie wybudować na niej… nic. No chyba, że kupujesz działkę rolną.
  • Sprawdź przyłącza, instalacje, kanalizację, czyli występujesz do Gminy o warunki techniczne. Inaczej może się okazać, że do najbliższej kanalizacji jest 100 metrów, szamba nie można zrobić i żeby się podłączyć wydasz grube tysiące.
  • Zbadaj grunt. Warto zgłosić się do geologa/geotechnika o analizę geotechniczną. Dzięki temu dowiesz się jakie fundamenty trzeba zrobić, czego można się spodziewać, czy teren jest suchy, czy wilgotny itp.

Dobra, mamy wybraną działkę, wszystko się zgadza to teraz dokumenty.

Dokumenty do sprzedaży działki

Czy działkę sprzedajemy, czy kupujemy musimy dokumenty albo przygotować, albo sprawdzić. Jakie dokumenty potrzebujemy?

  • wypis z księgi wieczystej
  • wypis z ewidencji gruntów i budynków
  • wypis z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego
  • w niektórych wypadkach potrzebne będzie również zaświadczenie o braku stref rewitalizacji (zazwyczaj w obszarach miejskich) lub  braku uproszczonego planu urządzenia lasu (jeśli nabywamy las)

Tych dokumentów jest niedużo, ale poniżej napiszemy jeszcze konkretnie, co trzeba zweryfikować w wypadku działki rolnej i budowlanej, czyli must have, którego notariusz nie wymaga.

A ile będzie kosztować notariusz w zakupie działki?

Podatki (PPC) to 2%. Notariusz weźmie od nas tzw. taksę notarialną, w wypadku działki pow. 60 000 złotych będzie to 505 złotych + 0,5% od nadwyżki powyżej 30 tysięcy złotych. Poniżej 60 000 zł zmieścimy się spokojnie poniżej 1000 zł w kosztach notarialnych (+2% podatku PPC).

Zakup ziemi rolnej

Od 2019 roku ziemię rolną do 1 hektara może kupić każdy, nie tylko rolnik. Tylko pamiętajmy, że poza miastem przed sprzedażą takiej działki trzeba będzie poczekać 5 lat.

Natomiast, jeśli chcesz kupić działkę, która ma więcej niż 1 hektar musisz prowadzić działalność rolniczą, czyli po prostu musisz być rolnikiem, przez przynajmniej 5 lat od momentu zakupu.

Aby móc sprzedać więcej niż 1 hektar ziemi musimy uzyskać zgodę Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

Oczywiście rolę możesz również odziedziczyć lub otrzymać po podziale majątku, wtedy nie musisz być rolnikiem. Jeśli zależy Ci na działce rolnej, chcesz na niej coś sadzić konieczne jest przeprowadzenie analizy gruntu. W tym celu musisz skontaktować się z geodetą.

Zakup działki budowlanej

W wypadku zakupu działki, na której chcemy się wybudować musimy uważać na bardzo dużo mogących pojawić się problemów. Wyżej już o nich pisaliśmy, lecz tu je podsumujemy:

  • Księga wieczysta – najlepiej 1 właściciel, sprawdzić służebności, hipoteki itp.
  • Wymiary działki – aby móc wybudować dom, działka nie musi mieć, żadnych konkretnych wymiarów. Muszą za to zostać spełnione pewne warunki, czyli 4 m od ściany z oknami do granicy sąsiedniej działki budowlanej lub 3 m od ściany bez okien do granicy sąsiedniej działki budowlanej. Wiadomo, że bardziej wygodne są kwadratowe i prostokątne działki, niż o dziwnych np. trójkątnych kształtach. Zwróćmy na to uwagę.
  • Plan Zagospodarowania Przestrzennego – czy taki plan jest i czy przewiduje możliwość budowy domu na działce. Jeśli go nie ma, musimy uzyskać warunki zabudowy – może to potrwać nawet 6 miesięcy! (Polskie urzędy…)
  • Mapa, na której zaznaczone są dostępne media: kanalizacja, prąd, wodociąg, gaz, w zależności, co potrzebujemy. Pamiętajmy, że jeśli działka nie jest uzbrojona koszt wykonania przyłącz będzie niemały (w zależności od odległości)
  • Droga dojazdowa – pamiętajmy, że pod miejsce budowy domu będą musiały podjechać chociażby samochody transportujące materiały. Dostęp do drogi musimy zweryfikować, jest to konieczne
  • Ustalenie granic działki (wizualnie oraz prawnie) – możemy to zrobić za pomocą dostępnych map i geodety (jeśli granice działki nie zostały w ogóle ustalone geodeta jest konieczny).

Kredyt na działkę

Na naszą działkę najlepiej pieniądze odłożyć. Jeśli nie mamy takiej możliwości najbardziej opłacalnym rozwiązaniem będzie kredyt hipoteczny, ponieważ jego oprocentowanie nie będzie tak wysokie jak kredytu gotówkowego. Chociaż oczywiście jeśli musimy możemy wziąć również kredyt gotówkowy.

Wniosek kredytowy składa się po wybraniu i sprawdzeniu działki. Aby taki wniosek złożyć należy dostarczyć wszystkie dokumenty, które potrzebujemy do notariusza, a w niektórych wypadkach nawet więcej, jak np. decyzję o warunkach zabudowy. To czy kredyt na działkę dostaniemy jest zależne m.in. od naszych dochodów.

Umowa przedwstępna kupna/sprzedaży działki

Umowę przedwstępną zdecydowanie warto podpisać. Formalności związane z zakupem/sprzedażą działki często trwają bardzo długo, dlatego działkę lepiej zarezerwować. W innym wypadku może być tak, że sprzedający sprzeda komuś kto przyjdzie i powie, ze da więcej.

Taką umowę najlepiej sporządzić u notariusza. Jeśli nie chcemy tego robić, możemy zawrzeć umowę cywilno-prawną. Możemy ją spisać nawet sami. Pamiętajmy, że konieczne jest ustalenie warunków, kwoty zadatku, terminów przekazania i sporządzenia umowy notarialnej, miejscowości zawarcia umowy i podpisy. Jeśli, któraś ze stron będzie chciała się wycofać z umowy, będzie musiała oddać zadatek.